Terapia zaburzeń funkcjonowania
Terapia poznawczo-behawioralna została opracowana w latach 60. XX wieku. Polega na założeniu, że myśli, zachowania i emocje wzajemnie się przenikają i wpływają na siebie wytwarzając wzorce zachowań. Człowiek utrwala schematy, które nie zawsze są właściwe i które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, np. depresji, somatycznych objawów przewlekłego stresu.
Z tego rodzaju terapii może skorzystać każdy. Choć najczęściej zgłaszają się osoby cierpiące na depresję, napady lękowe i zaburzenia odżywiania, to celem terapii może być pomocna w walce z nałogiem, znalezieniu przyczyny nieudanych relacji partnerskich i ich naprawę. Proces trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od problemu i stopnia skomplikowania. Około 50-cio minutowe spotkania 1-2 razy w tygodniu muszą być wspierane wykonywaniem ćwiczeń zleconych przez terapeutę. Terapia opiera się głównie na pracy własnej pacjenta i wymaga od niego bardzo dużego zaangażowania.
Co warto wiedzieć o terapii zaburzeń funkcjonowania?
Terapia zaburzeń funkcjonowania jest dominującą formą psychoterapii na świecie. W Polsce rozwija się bardzo dynamicznie już od ponad 10 lat. Jest szeroko stosowana zarówno przez psychologów, terapeutów, jak i lekarzy – najprawdopodobniej dlatego, że to jeden z najbardziej przebadanych nurtów psychoterapii, której skuteczność potwierdzają badania kliniczne.
Terapia poznawczo-behawioralna jest szczególnie skuteczna w leczeniu:
Terapia poznawczo-behawioralna jest szczególnie skuteczna w leczeniu:
◈ Napadów paniki i nadmiernego zamartwiania się
◈ Fobii (w tym fobii społecznej i agorafobii)
◈ Depresji
◈ Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego („nerwicy natręctw”)
◈ Zaburzeń odżywiania (bulimii, anorexi nervosy, kompulsywnego objadania się i otyłości)
◈ Fobii społecznej
◈ PTSD (zaburzenia stresowego pourazowego)
◈ Zaburzeń snu
◈ Przewlekłego bólu i zmęczenia
◈ Złości
Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że ludzkie zachowania i emocje zależą od wyuczonego schematu reagowania na różne sytuacje i otaczającą rzeczywistość. Pacjent z pomocą specjalisty dociera do przyczyny problemu i odkrywa istniejące możliwości jego rozwiązania. Terapia pozwala dostrzec niepożądane reakcje, co jest pierwszym krokiem do zmiany zachowania.